Máte otázky?

Napíšte nám vaše otázky, odpovieme vám... KONTAKT

Kniha o Slovensku

Ukážem Ti Slovensko II
I will show you Slovakia II

kniha o Slovensku


Spolupracujeme 

Dovolenka na Slovensku

www.e-zeny.sk

 Spolok pre obnovu dediny

Odporúčame

Ubytovanie na Kysuciach

ubytovanie Kysuce

Dovolenkový poukaz
ako DARČEK!Úvod arrow Čo vás zaujíma arrow Keď chcete začať podnikať v cestovnom ruchu na Slovensku
Keď chcete začať podnikať v cestovnom ruchu na Slovensku E-mail
Ubytovanie v chate

Rozvoj vidieckeho cestovného ruchu a agroturistiky
v posledných rokoch dosť rezonuje vo verejnosti. Kompetentní sa veľmi radi nechávajú počuť, že by sa mali podnikatelia, neskôr ubytovatelia zmobilizovať a začať ponúkať lepšiu úroveň svojich služieb, rozvinúť spoluprácu v regióne a hlavne dosiahnuť to, čo sa nám už roky nedarí, prilákať na Slovensko viac zahraničných turistov a aj ich tu udržať. Nevraviac o rozvoji domáceho cestovného ruchu.

Školenie, semináre, workshopy pre podnikanie v cestovnom ruchu

S ponukou školení a seminárov sa roztrhlo vrece. Sú venované podnikateľom, ktorý by radi podnikali v oblasti cestovného ruchu, alebo už podnikajú, na zvyšovanie úrovne ich služieb, jazykových zručností a podobne. Ale najdôležitejšie je vo fáze rozhodovania sa vedieť, ako začať. Ako správne preplávať morom legislatívnych podmienok, ktoré je nevyhnutné dodržiavať ak sa chcete zaradiť medzi ubytovateľov.

Ubytovanie v súkromí, prenájom chaty
To, že máte sen a myšlienku, že si otvoríte ubytovanie v súkromí, alebo dáte do prenájmu chatu  alebo krásnu drevenicu, je len začiatok. Dôležité je vedieť, či potrebujete osvedčenie o živnostenskom podnikaní. Ak áno, tak aké osvedčenie je potrebné si zabezpečiť?
Ďalšou nevyhnutnosťou je schválenie priestorov Regionálnym úradom verejného zdravotníctva, ale aj vedomosť, či si smiete dovoliť podávať svojím hosťom svoj doma navarený džem, či ponúknuť bryndzové halušky.
Ďalší fenomén je kategorizácia ubytovacích zariadení. Je to však podľa mňa skôr zbraň v rukách ubytovateľov na hostí, prichádzajúcich zo zahraničia alebo tých, ktorí sú neznalí problematiky. Na začiatku podnikania, ešte pred uvedením do prevádzky, si ubytovateľ sám zaradí svoje ubytovacie zariadenie do kategórie a triedy, podľa platnej Vyhlášky MHSR. Ak spĺňate kritéria kategórie, jednoducho označíte svoje zriadenie danou kategóriou a triedou a je to vybavené. Je však zarážajúce, koľko penziónov a hotelov si uvádza v názve svojho zariadenia pomenovanie „penzión“ alebo „hotel***“, a pritom nespĺňa kritéria vyhlášky.
 Ignorujú sa podmienky, ktoré sú stanovené pre penzión alebo hotel, ale pre lepšie znenie mena si to jednoducho uvedú v názve a hotovo. Žiaľ, kazia tým povesť možno iného zariadenia, ktoré v súlade s vyhláškou označí svoje zariadenie možno menej hviezdičkami, alebo „len“ ubytovaním v súkromí, no úroveň služieb je neporovnateľná. Neznalý hosť vôbec nepochopí, prečo úroveň služieb v 3hviezdičkovom hotely na Slovensku nie je rovnaká, ako v hotely s 3hviezdami v Rakúsku.

Marketing, atívny predaj ubytovania, cenotvorba
Keď ste sa už dostali do finálnej fázy začiatku poskytovania ubytovania a nastáva čas očakávania hostí verte, že teraz to všetko ešte len začne. Je to iste veľmi milé, keď prídu prvý hostia, ale netreba začať oddychovať. Trendy v cestovnom ruchu sa stále posúvajú ďalej. Je veľmi dôležité aby sa správne naštartoval marketing a aktívny predaj. Zvoliť si či chcete predávať tzv. napriamo, alebo radšej zvolíte cestu predaja prostredníctvom cestovných kancelárii a cestovných agentúr.
Vzhľadom na zvolený druh predaja, je nevyhnutná správna cenotvorba. Pri cenách sa nemôžete zamerať len na jednu cenu za prenájom alebo ubytovanie, ale zhodnoťte všetky priame vplyvy, akými sú úroveň služieb, lokalita, sezónnosť, dostupnosť komplexnej ponuky služieb, atraktivít. 

Webové stránky sú dnes už absolútnou nevyhnutnosťou. IT technológie sa neustále zdokonaľujú a aj v tomto prípade, treba udržať krok s dobou. Nevyhnutnou súčasťou našich životov sa stali mobily a komunikácia elektronickou poštou.

Ak nie ste na webe, akoby ste neboli!!

 Je to tvrdé takto to povedať, ale najnovšie štatistiky by mi dali za pravdu. Ak sa neviem dostať k informácii rýchlo, jednoducho hľadám ďalšiu. A takto to prebieha aj pri rezervácii hotelov, penziónov, ale aj chalúp a chát. Ak sa neviete ako hosť spojiť s prevádzkovateľom zariadenia, okamžite hľadáte ďalšie, kde inde ako na internete.

Komplexnosť ponuky služieb ubytovania, návratnosť investícií
 Prispôsobovať ponuku služieb požiadavkám Vašich hostí je absolútnou samozrejmosťou. Hľadať čo by ste mohli nové ponúknuť, vymýšľať vždy nové akciové programy, je základný predpoklad, že sa k vám hostia budú znova a znova vracať.
Návratnosť vašich investícii nebude po prvom roku podnikania v cestovnom ruchu a ani po druhom. Práca a podnikanie v cestovnom ruchu vyžaduje veľmi veľa trpezlivosti. Podlieha náladám, počasiu, stavu financií a ďalším podmienkam, ktoré ovplyvňujú hosťa pri rozhodnutí, kde strávi dovolenku a či vôbec.
Priala by som si, aby všetci ubytovatelia, predovšetkým mne blízky ubytovatelia vo vidieckom cestovnom ruchu, ponúkali s láskou hosťom to, čo v dnešnej uponáhľanej dobe je tak žiadané: oddych, pokoj, pohodu a radosť zo života v krásnych vidieckych zariadeniach.

Valéria Petrová
konzultantka a lektorka pre ubytovateľov na Slovensku
( publikované august 2011 )

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

< Predch.   Ďalší >
Chatari.sk
Chatari.sk
Chatari.sk
Všetky práva vyhradené! © 2008 Chatari.sk
 
Tvorba-webov.sk